вівторок, 15 листопада 2016 р.

Математика 1 кл. Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1. Повторення складу чисел 9 і 10. Прості задачі на знаходження суми. Просторова фігура: куля.

Тема. Вправи і задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 1. Повторення складу чисел 9 і 10. Прості задачі на знаходження суми. Просторова фігура: куля.
Мета:- на основі практичних дій розкрити зміст понять «на ... більше», «на ... менше»,
-         вчити розв'язувати задачі, які містять такі поняття,
-         розвивати логічне мислення учнів.
-         виховувати наполегливість, старанність.
Обладнання: таблиця для усної лічби, картки для групової роботи, геометричний матеріал, презентація.
Хід уроку                       
І. Організація учнів до уроку.
     - Станьте всі рівненько. Чи у всіх є все потрібне для уроку математики?
ІІ.  Актуалізація опорних знань учнів. Оголошення теми уроку.
-         До лісу сьогодні йдемо, поспішайте!
Увагу, фантазію, речі збирайте,
Бо ліс той казковий. Там звірі живуть.
А шлях нам туди укаже із казки герой.

«Розв’яжи приклад – відгадай гостя» (розв’язуючи почергово приклади, відкриваються частинки персонажа)
ІІІ. Перевірка засвоєння таблиці додавання і віднімання числа 1.
1. Фронтальна робота.
      Ми у лісі, друже, глянь,
      Повен ліс див – дивувань:
      Тут звірів навчає
      В справжнісінькій школі
      Учитель Сова.
А учень Вовчисько забув все на світі
Й не може нічого відповісти.

- А перед ним плакат з ось такою схемою:
4 + 1                5 - 1          10 - 1
7 + 1                9 - 1           5 + 1
9 + 1                4 - 1           8 + 1
2 + 1                3 - 1           8 - 1
3 + 1                2 - 1           6 - 1
- Давайте йому допоможемо.
        2. Усні обчислення.
            - На лісову галявину прилетіла Сорока, заскрекотала і впустила конверт. Давайте подивимось, що у ньому.
            - А тут сюжетні малюнки.
                  Давайте пояснимо звірям усім,
                  Як із 6 одержати 7. ( 6 + 1 = 7)
                  А білкам віконечко швидко закриємо –
                  Врятуємо від дощику їх та зігріємо. ( 4 - .. = 3    7 - .. = 6)
                  А чим же займалися звірі улітку,
                  Коли у всіх школах були канікули?
                  Лисенята на рибу разом полювали,
                 Зайченята із квітів візерунок складали.
                 Швиденько, діти, звірят полічіть.
                 На малюнку їх зображено скільки, скажіть?
 (Діти рахують звірів на сюжетному малюнку, після підрахунку з’являється малюнок Лиса)
                До звірят додайте Лиса.
                Так скільки ж звірів побачили в лісі? ( 8 + 1 = )
3. Розв'язування веселих задач.
  -  Учні складають приклади, записують в зошити і розв'язують їх
      ( 5 – 1 = 4)   
( 3 + 1 = 4)
    4. Робота в групах. Вправа-гра «Виправ помилку».
Знайдіть помилки у прикладах і виправте їх.
1 група.   10 - 3 + 1 = 6
2 група.    8 + 2  – 1 – 1  = 9 
3 група.    5 + 4 + 1 = 8
Фізкультхвилинка
ІУ. Вивчення нового матеріалу. Збільшення і зменшення числа на кілька одиниць.
   1.   Пояснення вчителя. Робота з геометричним матеріалом.
Учитель. Покладіть ліворуч 5 кружечків, а праворуч — стільки ж квадратів і ще 1.
Скільки квадратів стало? (6). Стало більше чи менше? (Більше).
— Що означає стільки ж і ще І? (На 1 більше).
— А тепер покладіть 3 прямокутники зліва, а справана 1 більше. Як ви це зробили? (Поклали спочатку 3 прямокутники, а  потім ще 1).
— Покладіть 7 трикутників ліворуч, а праворуч — на 1 менше. Як ви це зробите? (Спочатку поклали 7 трикутників, а потім 1 забрали).
Висновок. Отже, щоб збільшити на 1, треба додати 1, щоб зменшити на 1, треба відняти 1.                           
    2. Робота за підручником (с. 58, № 1).
На основі цієї вправи доцільно ще раз з'ясувати з учнями поняття «збільшити на» «зменшити на», щоб збільшити число на кілька одиниць, потрібно додати. Щоб зменшити число на кілька одиниць, потрібно відняти.
    3. Практичні вправи з роздатковим або геометричним матеріалом.
1. Покладіть 5 кружечків, а трикутників на 1 менше. Скільки трикутників поклали? Як про це дізналися? (5 — 1 == 4).
       2. Покладіть квадратів на 1 менше, ніж трикутників. Скільки квадратів поклали? Як про це дізналися? (4 - 1 = 3).
3. Прямокутників покладіть на 1 більше, ніж кружечків. Скільки прямокутників поклали? Як про це дізналися? (5+1=6).   
4. Повторення складу числа 9 і 10.
               
Фізкультхвилинка.
Один-два — всі пірнають,
Три-чотири — виринають.
П'ять-шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді.
Сім-вісім — що є сили,
Дев'ять — трохи розгорнулись,
Обсушились, потягнулись.
І пішли попід горою
За травичкою смачною.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
     1. Робота в зошитах із друкованою основою (с. 29).   
     2. Робота над задачами (с. 58, задача 2).
  Ведмедик не хоче до школи рушати:
  Він грався – задачі забув розв’язати.
  Швиденько Ведмедику ми допоможемо.
  Розв’яжемо дружно – знання всіх примножимо.
Під керівництвом вчителя учні складають і розв'язують задачу за малюнком.
Складання і розв'язування аналогічної задачі.
Було у Лисиці 7 яблук кислиці. Одне вона з’їла, а скільки лишила?
Після детального аналізу учні розв'язують задачу, розв'язання і відповідь записують у зошити.
3. Самостійна робота за варіантами

Ось Зайчик. Він приклади дома розв’язував.                                                                              Ні мамі, ні таткові їх непоказував.                                                                                               Ви їх перевірте – чи відповідь правильна?                                                                                 Самостійно працюємо – часу не гаємо!
І в.                                      ІІ в.
4 + 1 = 5                          5 + 1 = 6
6 – 1 = 5                          7 + 1 = 6
3 + 1 = 2                          4 – 1 = 5
7 – 1 = 6                           8 + 1 = 9
8 – 1 = 8                           9 – 1 = 7
9 + 1 = 9                          10 – 1 = 9
 - Після завершення роботи перевернути таблиці другою стороною. Там зображені умовні зошити, в яких записані ті ж самі приклади, але з правильними відповідями.
  - Зошит Синички я відкриваю –                                                                                                    Кожний роботу свою з ним звіряє.
У. Розпізнавання геометричних фігур.
VІ. Підсумок уроку.
1. Якими новими знаннями поповнили свій математична багаж?
2. Які завдання були цікавими?
3. Що означає збільшити на 1? Зменшити на 1?
       У лісі казковому сьогодні бували:
      Одиницю до чисел додавали й від чисел віднімали,
      Друзям найменшим спритно допомагали,

     Між тим, для себе знання здобували…

Немає коментарів:

Дописати коментар